غذاها
از مالزی همیشه به نام بهشت غذاها یاد میشود، چه برای افراد محلی و چه برای بازدید کنندگان خارجی‌. تنوع غذایی موجود در مالزی نشان میدهد که در این کشور اقوام مختلفی‌ وجود دارد که باعث تنوع غذایی در آن شده است. سه‌ گروه اصلی‌ که در این کشور زندگی‌ میکنند- مالایی، چینی‌ و هندی- این موقعیت را چه برای مالزیایی‌ها و چه بازدیدکنندگان از مالزی فراهم کرده است که نه تنها تنوع غذایی فراوانی‌ از این سه‌ ملیت داشته باشند بلکه غذاهای غربی، پرتقالی، تایلندی و غیره داشته باشند. فروشگاه‌های فست فود زنجیره‌‌ای نیز در مالزی نظر هر بازدید کننده‌ای را به خود جلب می‌کنند و حالت مکمل به بازار و تنوع غذایی مالزی میدهند.

لیست‌های غذایی سنتی عموما از سه‌ گروه عمده غذاهای مالزی تهیه شده اند که طعم آنها بسیار مورد پسند افراد می‌باشد.

مالایی

غذاهای مالایی غالباً غذاهای تند با ادویه زیاد هستند و در واقع مخلوطی از ادویه جات، ترشی جات، و سبزی جات هستند. غذاهای مالایی از لحاظ روش پخت به چند دسته متفاوت متمایز میشوند؛masak merah (سٔس گوجه فرنگی)،masak lemak (شیر نارگیل)،masak asam (تمبر ترش) و masak pedas ( تند). بعضی‌ از غذاهای معروف که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در ورود به مالزی امتحان کنید شاملnasi lemak (برنج بخار پز با شیر نارگیل)،sambal belacan (رب میگو با ادویه‌های تند)،beef rendang ( گوشت گاو با کاری)، satay ( گوشت کباب سیخی) و serunding ( گوشت رشته شده) میباشند.

چینی‌

غذاهای چینی‌ در مالزی انشعابی از غذاهای اصلی‌ سرزمین چین است که به طرز نامحسوسی با غذاهای مالایی مخلوط شده اند ولی‌ با این وجود ویژگی‌‌های غذاهای چینی‌ را دارند. غذاهای معروف چینی‌ در بین محلی‌ها و حتی توریست‌ها شامل dim su، غذاهای ترش و شیرین،char siew ( خوک کبابی شیرین) وbak kut teh ( سوپ گیاهی) میباشند.

هندی

معروفیت غذاهای هندی به دلیل وجود ادویه کاری، برنج بر روی برگ موز و نانهایی مانند چاپاتی، نان و روتی می‌باشد. غذاهای هندی به همراه غذاهای مالایی در مراسم و عروسی‌‌ها بین هندی‌ها و مالایی‌ها سرو میشود و به نام ماماک ( هندی‌های مسلمان) شناخته میشوند که البته در خود هند یافت نمیشوند. رستوران‌های ماماک در کل مالزی در حال سرویس دهی‌ به مشتریانی هستند که حتی تا دم صبح به این رستورانها مراجعه می‌کنند.